Pasożyty? Niemożliwe
8 MAJ 2019 | autor Anna Grabska

W ludzkim organizmie może zadomowić się wiele pasożytów nawet kilkaset osobników, setki milionów jaj o masie kilku kilogramów. Dla przykładu 30-40 cm glisty o łącznej masie kilkunastu metrów mogą zamieszkiwać nasze jelita. Pasożyty wewnętrzne dostają się do ciała na skutek niewłaściwej higieny, brudne ręce, niedomyte warzywa i owoce, nieprzebadane mięso, surowe ryby, niegotowana woda, zwierzęta, a także kąpiele w nieoczyszczonych zbiornikach, podróże zagraniczne.
Wg WHO w ciągu ostatnich 10 lat różnymi pasożytami zaraziło się ponad 4,5 miliarda ludzi na świecie. Co trzecia osoba cierpi z tego powodu. Uczeni twierdzą, że na początku XXI prawie 95% ludzi zarażonych jest mikroorganizmami i obserwuje się niespecyficzne objawy wskazujące na obecność pasożytów.
Juz dziś umów wizytę
Jeżeli zmagasz się z problemem pasożytów w organizmie, zadzwon do mnie 600 – 611 – 303.
Możesz do mnie również napisać przez link kontakt lub możesz po prostu odezwać się do mnie na facebooku
Glista ludzka, glistnica
Włosień kręty
Glista ludzka, glistnica
W Polsce najczęściej występują owsiki ,zwłaszcza u dzieci ale często zaraża się cała rodzina. Zagnieżdżają się w jelicie grubym i ślepym. Oprócz świądu i podrażnień odbytu i sromu mogą powodować wysypki ,bóle głowy, brzucha, chudnięcie ,osłabienie.
Szukasz pomocy zostaw kontakt do siebie, oddzwonie.
Węgorek jelitowy
Tęgoryjec dwunastnicy
Tasiemiec uzbrojony i nieuzbrojony
W jelitach zamieszkiwać mogą tasiemce uzbrojony i nieuzbrojony. Mogą osiągać nawet kilka metrów. Potomstwo może wędrować po całym organizmie przytwierdzając się do narządów haczykami lub przyssawkami. Człowieka zaraża się zazwyczaj wągrami tasiemca, gdy spożywa surowe lub niedogotowane mięso wieprzowe. Wówczas w przewodzie pokarmowym człowieka strawiona zostaje osłona wągra. Następnie główka tasiemca, która się uwolniła przyczepia się do jelit i zaczyna się rozwijać, a po około dwóch miesiącach przekształca się w jelicie cienkim w dojrzałego tasiemca.
Zarażenie jajami tasiemca uzbrojonego nazywane jest wągrzycą i jest bardzo niebezpieczną chorobą. Pasożyt może bytować w przewodzie pokarmowym i powodować bóle brzucha, nudności, biegunkę, zaparcia, awitaminozę. Jeśli jest w mózgu padaczkę, zaburzenia psychiczne, demencje, halucynacje.
Tasiemiec nieuzbrojony
Czasem objawy bytności tasiemca nieuzbrojonego są tak niespecyficzne, np. napadowe bóle głowy, pokrzywka, dopiero wykonane badania wskazują jednoznacznie, że mamy do czynienia z tasiemcem nieuzbrojonym.
Lamblia jelitowa
Giardia jelitowa, czyli lamblia jelitową należy do najczęściej spotykanych pasożytów pierwotniakowych człowieka. W Polsce na ok. 10% ludzi dorosłych i 25-50% dzieci zarażonych jest lamblią. Bytuje zwykle w początkowej części jelita cienkiego, tj. dwunastnicy, na kosmkach jelitowych lub częściej nawet w pęcherzyku żółciowym i drogach żółciowych. W niektórych przypadkach, przy intensywnym zarażeniu, w jednym wypróżnieniu może być ok. 500 mln cyst.
Objawami mogą być napadowe bóle brzucha, zaburzenia w trawieniu, skłonność do biegunek na przemian z zaparciami, okresowo obfite i mocno cuchnące stolce, niedokrwistość z niedoboru żelaza, wychudzenie oraz niedorozwój fizyczny, wysypki alergiczne na skórze, uporczywy trądzik na twarzy. W ok. 10% może nie dawać żadnych objawów.
Toksoplazmoza
Do zarażenia toksoplazmozą może dojść w wyniku kontaktu z zanieczyszczoną glebą, pojemnikiem z odchodami kocimi ,spożyciem zanieczyszczonej wody lub żywności. Wyróżnić można postać węzłową (powiększone węzły chłonne ),uogólnioną (dotyczącą ośrodkowego układu nerwowego dającą obraz zapalenia mózgu ) i gałki ocznej( powodująca zaburzenia widzenia łzawienia, zapalenia siatkówki i naczyniówki oka ). Toksoplazmoza przewlekła może dawać nietypowe objawy zapalenia wątroby, oka, dróg oddechowych ,bóle mięśni ,stawów kończyn. Choroba zwana toksokarozą wywołana jest przez glistę psią lub kocią.
Pełzakowica
Jest to choroba wywołana pełzakiem okrężnicy bytującym w jelicie grubym. To pasożyt występujący w strefie tropikalnej i w Polsce występuje u ok 2% populacji. Żywi się krwinkami czerwonymi i fragmentami innych komórek, może także się przemieszczać powodując, np. ropnie wątroby. Objawy pełzakowicy zależą od intensywności zarażenia, zjadliwości pasożytów, ich lokalizacji oraz od wtórnych zarażeń.
Motylica wątrobowa
Groźnym pasożytem jest motylica wątrobowa. To przywra, która może osiągać rozmiary aż 5 cm. Najczęściej przywierają do ścianek wątroby lub pojawiają się w drogach żółciowych. Pasożyty żerują w zbiornikach wodnych ale zarazić się można spożywając mięso zwierząt chorych na motylicę. Pierwszym żywicielem są ślimaki dlatego także zarazić się można przez włożenie do ust źdźbeł trawy.
Jak pozbyć się pasożytów z naszego organizmu?
W leczeniu chorób pasożytniczych istotna jest również dieta, która polega na wyeliminowaniu produktów, którymi żywią się te organizmy (np. lamblie żywią się węglowodanami, wobec czego należy zrezygnować ze słodyczy, produktów mącznych, soków owocowych itd.) oraz zakwaszeniu żołądka co stwarza niekorzystne warunki dla rozwoju pasożytów.